Historia wykorzystania energii słonecznej
Energia promieniowania słonecznego zaczęła być wykorzystywana przez człowieka w sposób bezpośredni już dawno temu. Pierwsi budowniczowie, w sposób pasywny wykorzystywali ciepło, jakie daje słońce. Budowali swoje domy w miejscach nasłonecznionych, ponieważ wiedzieli, że nagrzane za dnia budynki, oddadzą ciepło w nocy. Przewietrzanie domostw ciepłym powietrzem, zapobiegało rozwojowi pleśni i grzybów na ścianach budynków. Dziś również stosuje się tego typu rozwiązania. Największe okna budynku wstawia się od strony południowej i zachodniej, czyli tam, gdzie występuje największe promieniowanie słoneczne.
Aktywne wykorzystanie energii promieniowania słonecznego zaczęło się wraz z wynalezieniem kolektorów słonecznych i ogniw fotowoltaicznych. Kolektory umożliwiły podgrzewanie wody i powietrza, natomiast ogniwa – wytwarzanie energii elektrycznej. Baterie słoneczne odmieniły los wielu ludzi na Świecie. Dzięki nim, możliwe stało się zaopatrzenie wielu domostw w energię elektryczną. Montowane są one wszędzie tam, gdzie koszty podłączenia do sieci elektrycznej są poza opłacalnymi normami.
W czasach współczesnych, gdzie powraca się do proekologicznego stylu życia, kolektory słoneczne i ogniwa fotowoltaiczne zyskują coraz większe zainteresowanie. Co roku powstają nowe firmy produkujące akcesoria solarne. Rozwój nowych technologii powoduje, że gotowe instalacje wykorzystujące energię promieniowania słonecznego do np.: podgrzewania ciepłej wody użytkowej są coraz tańsze. Moda na proekologiczne domy nie tylko przyczynia się do poprawy stanu środowiska naturalnego, ale również pozwala na zaoszczędzenie pieniędzy.